Speciální akce
&nbps

Výstava Joži a Franty Úprky

Vary Na podzim se v karlovarské Galerii umění uskuteční výstava bratrů Joži a Franty Úprky. Oba bratry kromě sourozeneckého pouta spojovala také fascinace lidovou kulturou Moravského Slovácka, odkud oba umělci pocházeli. Výstavu můžete navštívit od 14. 9. do 29. 10. 2017.

Starší bratr Joža studoval akademii nejprve v Praze a posléze v Mnichově. Mezi lety 1892 a 1893 navštívil Paříž, kde o rok později na Pařížském salonu vystavoval první obraz. V jeho obrazech se snoubí moderní impresionistický pohled na svět s téměř dokumentárním zájmem o folklorní tradice rodného kraje.

Franta Úprka měl cestu k umělecké dráze o poznání složitější: díky špatnému prospěchu nedokončil středoškolské vzdělání, díky čemuž ho nepřijali na sochařství na Akademii a první léta strávil pomocnými pracemi v sochařských dílnách. Posléze se mu ale podařilo se osamostatnit a brzy měl samostatné výstavy v Praze i v zahraničí. I jeho sochy jsou inspirované lidovou kulturou Slovácka a často představují tradiční lidové postavy.

Informace o otevírací době najdete na stránkách galerie.